Zrejme aj vy patríte k rodičom detí okúzlených lákavým svetom telefónov a tabletov. Obrazovky sú skrátka ťažkou konkurenciou reálneho sveta. Len čo deti objavia čaro svietiaceho mobilu alebo tabletu, býva ťažké zaujať ich čímkoľvek iným.
Nemajme to deťom za zlé, fascinácia farebnými ikonkami a tlačidlami je ľahko pochopiteľná. Operačné systémy, aplikácie a predovšetkým hry sú vytvárané inteligentnými ľuďmi, ktorí presne vedia, ako navrhnúť užívateľské prostredie z hľadiska tvarov, pohybov, farebnosti a odozvy na dotyk, aby sa človek proste MUSEL vrátiť. Jedná sa o jednoduchý princíp mikro odmien, ktoré užívateľ dostáva, a jeho mozog si tak zvyká na spoľahlivý prísun príjemného pocitu, ktorý nastane, akonáhle začne interagovať s konkrétnym zariadením.
Nie je to dlho, čo sa bývalý prezident Facebooku Sean Parker nechal počuť, že on aj ostatní zakladatelia dobre vedeli, že vytvárajú niečo, čo spôsobuje závislosť prostredníctvom zneužívania slabostí ľudských psychologických procesov. Ako sám povedal: „Boh vie, čo to robí s mozgami našich detí.“
Ono sa totiž deťom pekne povie, aby sa išli hrať von. Lenže vonku nie je farebné ovocie, ktoré sa uspokojivo rozprskne, keď na neho ťuknete prstom, ani v ňom nespievajú dúhové poníky. Vonku nie je databáza miliónov videí na ľubovoľnú tému, ktorá sa spustí kliknutím, čo nestojí žiadnu námahu. A vonku nemôžete prepnúť prostredie presne v ten moment, kedy vás to, v ktorom práve ste, prestane baviť.
Ako vzniká závislosť
Najskôr je potrebné sa tomu celému postaviť čelom a pripustiť, že u detí skutočne môže závislosť na elektronickom prístroji vzniknúť. Abstinenčným príznakom môže byť podráždené dieťa, ktoré zdanlivo nič nebaví a ktoré prepadá letargii, keď mu nič nesvieti do tváre. Čo, ako pravdepodobne viete, dokáže znepríjemniť život všetkým okolo, a to vrátane dieťaťa samotného.
Zlosť dieťaťa, ktoré zbavíte telefónu (a tým i prísunu dopamínu) preto nie je nutne prejavom nevychovanosti alebo slabej vôle. Často ide o naozajstný abstinenčný príznak, ktorý treba brať vážne. Síce je samozrejme niekoľkonásobne slabší, než je to v prípade skutočných drog, ale aj tak je treba nebrať ho na ľahkú váhu.
Digitálna gramotnosť
Môžeme dieťaťu stokrát milým hlasom opakovať: „Pozri, ako je vonku krásne,“ alebo „To ja keď som bola malá, tak som celé dni behala vonku,“ ale väčšinou ho tým nepresvedčíme. Farebné obrazovky sú skrátka atraktívne lákadlo. Tou najmúdrejšou cestou, ako z toho všetkého von, je teda – ako v mnohých iných prípadoch – proste prevencia.
Je takmer nereálne chcieť od rodičov, aby deti „uchránili“ od obrazoviek totálne. Okrem toho, že to nie je možné, to nie je ani úplne rozumné. Tablety a telefóny sú dnes proste súčasťou života a čím skôr sa s nimi ratolesti (samozrejme v rozumnej miere) zžijú, tým lepšie. Kľúčom je však rovnováha medzi virtuálnym a reálnym svetom. Rovnako ako pohárik alkoholu sem-tam pre človeka nepredstavuje výrazné riziko, zatiaľ čo fľaša denne už áno, stanovenie pevného limitu, ktorý sa jednoducho neprekračuje, pomôže vytvoriť rozumnú symbiózu medzi oboma svetmi.
Bez rodičov to nejde
Tým sa dostávame k tej najťažšej úlohe: Čo s deťmi, keď sa práve nevenujú obrazovke? Ako naplniť ich program, aby im reálny svet neprišiel ako nudný a slabý odvar toho, čo ponúka svet neobmedzených možností virtuálneho charakteru, do ktorého by rady utekali? Odpoveď nie je skrytá tak hlboko, ako by sa zdalo.
Hoci budú čítanie, vyrábanie, prechádzky a spoločenské hry mnohými deťmi kategorizované ako podstatne menej záživné než čokoľvek z ponuky mobile gamingu, to, čo virtuálny svet ponúknuť nevie, je čas aktívne strávený s rodičmi. Blízkosť rodičov je nenahraditeľná a aj keď to mnohé deti nepriznajú, predovšetkým tie v pubertálnemu veku, túžba po vrelosti mamy a otca je hlboko zakorenená v každom z nás.
Virtuálny svet znamená zábavu, ale aj istú mieru izolácie. A to aj v prípade, že ste online a teda spojení so všetkými svojimi priateľmi. Človek je nastavený tak, aby preferoval živý kontakt pred tým technickým – aspoň teda zatiaľ. To dáva vám, rodičom, do ruky eso, ktoré ani tablety ani mobilné telefóny z rukáva vytiahnuť nedokážu.
Akokoľvek gýčovito to znie, platí, že odpoveďou je láska. A aj keď obrazovky vedia ponúknuť mnohé, aplikáciu na rodičovskú lásku App Store neponúka. Ak ju ponúknete vy, môžete si byť istí, že sa pre ňu vaše ratolesti budú vždy vracať.