Možno sa aj vy ťažko orientujete v radách, aká strava je pre vaše dieťa najlepšia. V tomto článku zhŕňame tie najvhodnejšie odporúčania. Dozviete sa, ako by mal vyzerať správne „namiešaný“ jedálniček vášho predškoláčika.
Pestrosť predovšetkým!
Existuje samozrejme veľa zásad, na ktoré by ste pri zostavovaní každodenného jedálnička mali ako rodičia myslieť, ale keby sme všetko mali zhrnúť do jednej vety, znela by: „Uistite sa, že je jedálniček dostatočne pestrý, naučte deti jesť približne päťkrát denne v primeraných porciách a nezabúdajte na vitamíny.“
Základným stavebným prvkom pre organizmus dieťaťa sú pochopiteľne bielkoviny. Vyberajte kvalitnú hydinu, ryby, hovädzinu. Majte vždy v chladničke nejaký ten jogurt, kefír, syry a mlieko. Nezabúdajte ani na to, že váš drobček rýchlo rastie a potrebuje dostatočné množstvo vápnika. Čo sa týka tukov, zvyčajne sa odporúča, aby ich energetický podiel nepresahoval tridsať percent v objeme dennej stravy. Kombinujte pritom tuky rastlinné i živočíšne.
Ak deťom nechcete dávať presladené jogurty, kúpte pokojne napríklad obyčajný jogurt gréckeho typu alebo tvaroh, dajte doň čučoriedky, maliny, banán, med alebo datľový sirup. Uvidíte, že deti nemusíte k jeho konzumácii dvakrát pobádať! Súčasťou detského jedálnička musia byť aj sacharidy, ktoré väčšinou tvoria súčasť príloh, ako je ryža, cestoviny či zemiaky (a samozrejme pečivo).
Vitamínové bomby
Ovocie a zelenina dodajú telu vášho potomka nielen tak veľmi potrebnú vlákninu, ale aj nevyhnutné vitamíny a minerály. Zelenina obsahuje zase rad pre organizmus cenných prvkov, ako je vápnik, draslík a železo a samozrejme tiež dostatok vitamínu C aj B. Zelenina je navyše kaloricky veľmi „chudobná“, takže ju možno zahryznúť prakticky ku všetkému a kedykoľvek. Čo robiť, keď zelenina dieťaťu nechutí? Obľúbeným trikom mamičiek sú rôzne hravé kompozície na tanieri – internet takými inšpiráciami priamo prekypuje.
O niečo lepšie je to s ovocím, ktoré je sladké a väčšinou deťom chutí. Nebojte sa deťom ponúknuť exotické ovocie, ale pozor na citrusy, ktoré sú často ošetrené chemickými látkami. Pozor dajte tiež pri nakupovaní sušeného ovocia, ktoré býva ošetrené sírou, a preto sa pred požitím musí dôkladne opláchnuť. Všeobecne sa odporúča zhruba 180 gramov zeleniny a rovnaké množstvo ovocia každý deň. A ak vyrážate niekam von a nechcete, aby sa vám v batohu rozpučil banán či broskyňa, skvelou voľbou sú 100% ovocné kapsičky Kubík.
Sladkého poskromne
Hoci sú televízne reklamy plné lákadiel na farebné maškrty plné cukru, skúste deťom pravidelne ponúkať alternatívu. Málokedy sa dá cukor úplne vylúčiť či zakázať, ale buďte v tomto ohľade veľmi obozretní. Vysoký príjem cukru u detí môže privodiť problémy s obezitou, cukrovku alebo pokazené zuby. Skvelou náhradku sladkostí sú relatívne zdravé domáce zákusky, ku ktorých výrobe môžete deti prizvať a uvidíte, že rady priložia ruku k dielu. Skúste napríklad domáci perník s jablkami, pohánkové palacinky alebo mrkvový koláč. Namiesto cukru môžete použiť javorový či datľový sirup a vyberajte džemy s vysokým podielom ovocia.
Nezabúdajte na pitný režim
Naučte deti piť obyčajnú vodu alebo nesladené (ovocné) čaje. Sú rozhodne lepšie ako nápoje, ktoré sa síce často tvária zdravo, ale sú plné cukru. Každopádne buďte pre deti dobrým vzorom: Ťažko ich budete odučovať piť sladkú sýtenú limonádu, keď ju sami budete piť po litroch.
VZOROVÝ JEDÁLNIČEK PREDŠKOLÁKA
Na záver pre vás máme vzorový príklad jedálnička predškoláka. Veríme, že vám bude inšpiráciou!
Raňajky: žemľa a žervé, reďkovky, čaj s medom a citrónom
Olovrant: banán a jogurt s datľovým sirupom
Obed: kurací vývar, cestoviny s paradajkovou omáčkou, kúsok mrkvového koláča
Olovrant: ovocná kapsička Kubík
Večera: zapečené zemiaky so syrom a brokolicou, pohár jogurtového nápoja