Čítate si obaly potravín, ktoré kupujete, a zaujímate sa o to, z akých surovín sú vyrobené? Mali by ste to robiť. Aj v potravinách, obecne považovaných za zdravé, totiž môžete nájsť prísady s diskutabilným vplyvom na zdravie a prírodu.
Cukor vs. glukózovo-fruktózový sirup
Asi sa zhodneme, že nie je nič zdravé na tom, keď sa napchávame príliš veľkým množstvom cukru. Zvykli sme si na to, že obaly s nápisom „bez pridaného cukru“ automaticky budia našu dôveru. Menej už sa ale hovorí o tom, že výrobcovia bežný cukor často nahrádzajú glukózovo-fruktózovým sirupom. A tu pozor! Toto sladidlo podľa odborníkov môže spôsobovať obezitu oveľa pravdepodobnejšie ako cukor. Problematická je hlavne fruktóza, ktorá sa v tele ľahko mení na tuk. Navyše metabolizuje iba v pečeni, a tak sa vzniknutý tuk ukladá medzi orgány, čo je vždy nebezpečnejšie, ako tuk, ktorý je napríklad na stehnách alebo na sedacích svaloch. Práve fruktóza tak môže spôsobovať, že vy alebo vaše deti pôjdu s váhou hore.
Pozor na müsli tyčinky!
Glukózovo-fruktózový sirup sa začal používať hlavne preto, že je lacnejší a lepšie sa s ním pracuje. Vyrába sa z obilného škrobu a proces výroby je výrazne kratší ako pri bežnom cukre. Sirup taktiež viac sladí, a pretože je tekutý, jeho použitie vo výrobe je praktickejšie. Sladkému pečivu napríklad dodáva vláčnosť, ktorá by sa inak dosahovala iba veľmi ťažko. Sirup sa objavuje aj v niektorých müsli tyčinkách, sušienkach alebo sladených mliečnych výrobkoch.
Ovocie v rozumnej miere nevadí
Možno vás napadne, že fruktóza je prirodzene obsiahnutá aj v ovocí. A to je predsa zdravé! Áno, s bežným množstvom fruktózy z ovocia si organizmus dokáže dobre poradiť. Problém by vznikol snáď iba, ak by ste na posedenie skonzumovali kilá ovocných plodov. Napriek tomu by mala v jedálničku nad sladkým ovocím prevládať zelenina.
Kvôli palmovému oleju miznú pralesy
Ďalšou surovinou so spornou povesťou je palmový olej. Aj u neho existuje množstvo výhod, kvôli ktorým mu výrobcovia dávajú prednosť pred inými možnosťami. Tou hlavnou je jeho skupenstvo. Rastlinné oleje z európskych plodín sú pri izbovej teplote totiž väčšinou tekuté, ale palmový olej je vďaka vysokému obsahu nasýtených mastných kyselín tuhý. A preto sa používa nielen do sladkostí, ale aj do slaných potravín, pečiva či margarínov. Čo sa týka jeho škodlivosti pre organizmus, s tou to nie je také hrozné. Samozrejme, ak ho konzumujeme v primeranom množstve. Oveľa závažnejší je ale ekologický dopad pestovania palmy olejnej. Pretože sa olej nepoužíva iba v potravinárskom priemysle, ale tiež napríklad na výrobu biopalív či kozmetiky, rastie po ňom dopyt. V dôsledku toho sa potom v tropických oblastiach vyrúbavajú a vypaľujú dažďové pralesy, aby sa na ich mieste mohli zakladať palmové plantáže.
Vyberajte zdravšie a šetrnejšie potraviny
Ak si teda môžete v obchode vybrať, či si podobný výrobok kúpite s palmovým olejom, alebo bez neho, tá druhá možnosť je k životnému prostrediu určite šetrnejšia. Takže, ako sme vraveli už na začiatku článku, čítať zloženie potravín sa vyplatí. Hľadajte také, ktoré v sebe majú vitamíny, minerály a ďalšie detskému zdraviu prospešné zložky.
Chrumkavé raňajky od Kubíka
Vyskúšajte napríklad nové Cereálie od Kubíka. Okrem toho, že majú skvelú chuť, sú zdrojom mangánu, fosforu, zinku, medi, vitamínov D a B6, niacínu alebo tiamínu. Tieto látky prispievajú k vyváženej funkcii imunitného systému, zníženiu miery únavy, rastu kostí a správnej činnosti nervovej sústavy. A nenájdete v nich glukózovo-fruktózový sirup ani palmový olej!
Myslite na vyváženú a pestrú stravu, dôležitú podmienku pre zachovanie dobrého zdravia.